A vákuumos masszázst már évezredek óta a hagyományos népi gyógyászat kedvelt eszköze. Hosszú időn keresztül háttérbe szorult, ám ma már nemzetközileg elfogadott és széles körűen alkalmazott módszerré vált, mint a kötőszöveti mobilizáció egyik igen hatékony eszköze.
A mobilizációs vákuum egy olyan masszázsfajta, amelynek célja a testmozgás és a mozgástartomány javítása, valamint az izmok és az ízületek lazítása. A masszázs során vákuum keletkezik, melynek hatására a kötőszövetek különválasztásával, csökkenti az izomfeszültséget és növeli a véráramlást az adott területen.
A vákuumos masszázs segítséget nyújthat:
- Mozgásszervi problémák: Segíthet csökkenteni az ízületek merevségét, enyhítheti a fájdalmat és javíthatja a mobilitást.
- Izomfeszültség: Segíti az izmok ellazítását és a vérkeringés fokozását, ezáltal enyhítheti az izomfeszültséget és a görcsöket.
- Légzőszervi problémák: Serkenti a vérkeringést és a nyirokkeringést, ami javíthatja a tüdő- és légzőrendszer működését.
- Idegrendszeri problémák: Nyugtató hatással lehet az idegrendszerre, segítve a stressz és a szorongás csökkentését. Ezenkívül segíthet enyhíteni a fejfájást és a migrént.
- Emésztési problémák: Stimulálja az emésztőrendszer működését, javíthatja az emésztést és enyhítheti a gyomor- és bélproblémákat, például a puffadást vagy a hányingert.
Mikor nem javasolt az alkalmazása:
- Bőrallergia
- Fertőző betegségek
- Elilepszia
- Pacemaker
- kezeletlen magas vérnyomás vagy cukorbetegség
- Krónikus szívbetegség
- Magas láz
- Gyulladás
- Bőr alatti bevérzés, zúzódás vagy más sérülés
- Heamofilia (vérzékenység)
- Daganatos megbetegedések
- Terhesség ideje alatt
A mobilizációs vákuum akkor a leghatékonyabb, ha megfelelően kombináljuk más, lehetőleg aktív mobilizációs technikákkal. Így Spine Trainer kezeléssel alkalmazva teljes gerinckezelés alkalmazható.
A kezelés enyhén fájdalmas lehet, és rövid ideig általában vörös vagy duzzadt bőr alakul ki a bőrön történő mozgatása után. A mobilizációs vákuum széles körben alkalmazható az izom- és ízületi panaszok, például hátfájás, nyakfájdalom, vállfájdalom, illetve sport- és mozgásszervi sérülések esetén. A módszer segít enyhíteni a feszültséget, növeli a mobilitást és javítja az izom-ízületi funkciókat.